دوره 2، شماره 2 - ( تابستان 1395 )                   جلد 2 شماره 2 صفحات 1-8 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


متخصص بیمار یهای عفونی و گرمسیری، مرکز تحقیقات مقاومت میکروبی، دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ساری، ایران
چکیده:   (1663 مشاهده)

مقدمه و هدف: ایدز به‌عنوان یک بحران جهانی، بشریت را به‌صورت جدی تهدید می‌کند. مشکلات اجتماعی و اقتصادی این بیماری مهلک، ابعاد وسیعی در جهان داشته که مقایسه آن با هیچ بیماری پاندمیک دیگری امکان‌پذیر نیست. با توجه به عوارض این بیماری و همچنین همراهی بسیاری از بیماری‌ها و عفونت‌های فرصت طلب در مبتلایان به ایدز، در مطالعه حاضر موارد آلوده به این ویروس در استان مازندران مورد بررسی قرار گرفت.
مواد و رو ش‌ها: مطالعه حاضر به‌صورت توصیفی-مقطعی براساس مطالعه پرونده‌های بیماران بود. جمعیت مورد مطالعه شامل تمامی بیماران مبتلا به عفونت HIV/AIDS بوده که در مقطع زمانی سال های 1385 تا 1393 در بخش عفونی بیمارستان رازی قائمشهر بستری شده اند. اطلاعات دموگرافیک بیماران (سن، جنس، شغل و محل سکونت)، شکایت اصلی، علائم بالینی، یافته‌های آزمایشگاهی در فرم اطلاعاتی اختصاصی هر بیمار ثبت شد. در نهایت اطلاعات جمع‌آوری شده با کمک نرم افزار SPSS 16 و توسط شاخص های مرکزی و پراکندگی مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفت.
نتایج: 55 نفر از بیماران مبتلا به عفونت HIV/AIDS وارد مطالعه شدند که از این تعداد، 45 نفر) 8/ 81 درصد( مرد و 10 نفر) 2/ 18 درصد( زن بودند. میانگین سن افراد حاضر در مطالعه برابر 7/ 9± 4/ 40 سال بود. از لحاظ روش آلودگی به ویروس بیماری ایدز، اکثریت بیماران از راه تزریق مواد مخدر ) 8/ 61 درصد ( و سپس انتقال از طریق آمیزش جنسی آلوده شدند. همچنین میان تزریق مواد مخدر با دیگر روش های انتقال ویروس ایدز اختلاف آماری معناداری مشاهده شد (P=0/03) ).
نتیجه گیری: با توجه به نتایج مطالعه حاضر، شایع‎ترین روش انتقال ایدز در ایران، روش تزریقی می‌باشد که باید با آموزش کافی افراد، آن‌ها را نسبت به این بیماری و روش انتقال آن آگاه ساخت.

واژه‌های کلیدی: آزمایشگاهی، ایدز، عوارض، مازندران
متن کامل [PDF 410 kb]   (623 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: بیومکانیک ورزشی
دریافت: ۱۳۹۵/۷/۱۴ | پذیرش: ۱۳۹۵/۷/۱۴ | انتشار: ۱۳۹۵/۷/۱۴