دوره 1، شماره 1 - ( تابستان 1394 )                   جلد 1 شماره 1 صفحات 52-58 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Nasiri R, Firouzi H, Shayestehazar S, Abedini M. The Prevalence of Neck Pain and Associated Risk Factors among Pharmacology and Medical Students of Mazandaran University of Medical Sciences in 2012. tjpm. 2015; 1 (1) :52-58
URL: http://tjpm.mazums.ac.ir/article-1-3447-fa.html
نصیری رضا، فیروزی حسین، شایسته آذر شادی، عابدینی مژگان. بررسی شیوع درد گردن در دانشجویان پزشکی و داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مازندران و عوامل مرتبط با آن در سال 1391. مجله طب پیشگیری طبری. 1394; 1 (1) :52-58

URL: http://tjpm.mazums.ac.ir/article-1-3447-fa.html


استادیار، گروه داخلی، دانشگاه علوم پزشکی مازندران، واحد بین المللی رامسر، ایران
چکیده:   (2311 مشاهده)
سابقه و هدف: درد گردن یکی از مشکلات بزرگ بهداشت عمومی جامعه است که شیوع آن تا 75 درصد گزارش شده است. بیشتر مردم در طول زندگی، درجات گوناگونی از آن را تجربه کرده اند. هدف این تحقیق، تعیین شیوع درد گردن در دانشجویان پزشکی و داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، واحد رامسر و عوامل مرتبط با آن بود.
روش اجرا: این یک مطالعه مقطعی - توصیفی Cross-sectional است. ابزار جمع آوری در این تحقیق، فرم جمع آوری داده هاست که با استفاده از پرسشنامه اصلاح شده نوردیک، شامل دو بخش اطلاعات دموگرافیک و عوامل مرتبط و چگونگی درد گردن است. در این فرم، متغیرهای وجود درد گردن و شدت آن بر مبنای اسکور بصری، عددی 10 نمر های (Visual Analogue Scale (VAS ، سابقه خانوادگی درد گردن، شمار واحدهای درسی تئوریک در ترم تحصیلی، پوزیشن دانشجو در سر کلاس و ساعات کلاس در روز، سابقه تروما یا تصادف و متغیرهای دموگرافیک ارزیابی شدند. برای تحلیل داده ها از آزمون های آماری کای دو استفاده شد.
نتایج: Response rate مطالعه 65 درصد بوده است. 107 نفر از دانشجویان پزشکی و داروسازی در این پژوهش شرکت کردند. نتایج این تحقیق نشان داد 12 درصد دانشجویان از درد گردن رنج می برند. (%18-%6)%95 CI بوده است. میانگین سنی آنان 4/5±22/6 سال بود. رابطه معنی داری بین سابقه درد گردن در والدین با دانشجویان وجود داشت (0/05=P). 
(CI%95, Odds ratio=3 (0/94-9/9 رابطه معنی داری بین وضعیت قرارگیری دانشجو نسبت به استاد در کلاس درس وجود نداشت (0/13=P).   
نتیجه گیری: درد گردن و شدت آن در دانشجویان نسبت به مشاغل دیگر کمتر است. سابقه خانوادگی و حوادث تروماتیک با درد گردن رابطه مثبت دارد و وضعیت قرارگیری دانشجو در کلاس، تعداد واحد درسی و تعداد روزهای کلاس رابطه ای با درد گردن دانشجو ندارد.
واژه‌های کلیدی: درد گردن، دانشجو، شدت درد، شغل
متن کامل [PDF 441 kb]   (698 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |
دریافت: ۱۳۹۴/۴/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۴/۴/۲۴ | انتشار: ۱۳۹۴/۴/۲۴

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله طب پیشگیری طبری می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Tabari Journal of Preventive Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb